Podsumowanie akcji propagowania czytelnictwa w SP w Racimierzu

aktualizacja: 2017-05-31 17:28:11

podsumowanie akcji czytania książek w SP RacimierzW dniu 17 maja br. odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie działań podjętych w ramach propagowania czytelnictwa. W uroczystości brali udział zaproszeni goście: Pani Stanisława Rzymczyk – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Stepnica, Pani Małgorzata Pilkula- Przewodnicząca Rady Rodziców oraz sołtysi, rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Warto zaznaczyć, ze to spotkanie było uwieńczeniem działań podjętych w szkole przez nauczycieli i uczniów, a których główną bohaterką była literatura. Dzieci z ogromnym entuzjazmem włączyły się do tych zadań, a było to między innymi: czytanie przez wychowawców, nauczycieli i panią logopedę wierszy i opowiadań w klasach i w świetlicy szkolnej, wykonanie prezentacji multimedialnej pt. ,,Moja ulubiona książka”, konkurs poetycki o tematyce wiosennej, konkurs plastyczny pt.,, Mój ulubiony bohater literacki”.

Prowadzone były przez Panią Natalię Mazur lekcje języka polskiego promujące książki „bez okładek” , czyli ebooki i audiobooki. Podczas zajęć uczniowie wykonali plakaty społeczne reklamujące i zachęcające do czytania, a które można podziwiać na szkolnych korytarzach.

W naszej szkole odbył się również dzień książkowych postaci,
wówczas uczniowie przebrali się za ulubionych bohaterów literackich
i prezentowali na forum klasy książki będące źródłem inspiracji ich stroju.

Na apelu podsumowującym, Pani Dyrektor Magdalena Ławicka przygotowała dla wszystkich niespodziankę. Oto za jej namową Pani Wiceburmistrz Stanisława Rzymczyk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Pikula przeczytały w brawurowy sposób wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”, za który otrzymały gromkie brawa.

Następnie wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaprezentowały wierze Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg – Zarembiny
i Ludwika Jerzego Kerna : „ Nie deptać stokrotek”, ,, Boża krówka”, ,,Żabka”, ,,Motyle”, ,, Wąż” i ,, Łąka”. (Opiekun: Jolanta Priiffer). Z bardzo ciekawą inscenizacją „Żurawia i czapli” Jana Brzechwy wystąpiły dzieci z klasy I. (Opiekun: Irena Tarnowska). Natomiast uczniowie klasy III z dużym przejęciem i aktorskim zacięciem przedstawiły „Na straganie” Jana Brzechwy oraz piosenkę „Ogórek”. (Opiekun: Katarzyna Radzik).

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wystąpiły z utworami Juliana Tuwima: ,, O Grzesiu kłamczuchu” i „Zosią Samosią” oraz „Samochwałą” Jana Brzechwy. (Opiekun: Małgorzata Trzeciak, która również wcieliła się w postać Zosi Samosi).

A oto lista nagrodzonych w poszczególnych konkursach.

Konkurs multimedialny pt. ,,Moja ulubiona książka”:
I miejsce – Szymon Dębski kl. VI
II miejsce- Paulina Etryk kl. V
III miejsce- Wojciech Witkowski kl. VI
Wyróżnienia: Fabian Górny kl. VI, Marcel Węcławek kl. VI, Filip Węcławek kl. VI, Nikola Spyrka kl. VI.

Opiekun: Magdalena Ławicka.

Konkurs ortograficzny „ Walka z bykami z nagrodami” :
I miejsce – Igor Feretycki kl. III
II miejsce- Marcel Węcławek kl. VI
III miejsce- Paulina Eryk kl. V
Wyróżnienie: Kewin Andrzelachaj kl. VI, Maja Labuda kl. VI, Tomasz Węcławek kl. III, Alicja Prus kl. IV.

Opiekun: Natalia Mazur.

Konkurs poetycki wierszy o wiośnie:
Wyróżnienie dla Marceliny Masternak z kl. III

Jury: Małgorzata Trzeciak, Natalia Mazur, Stefania Piechocka

Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”
I miejsce – Maja Nowosad kl. II
II miejsce- Antonina Pikula kl.0
III miejsce- Hanna Pikula kl.III

Opiekun: Małgorzata Trzeciak
Jury: Małgorzata Trzeciak, Natalia Mazur, Stefania Piechocka

Na koniec spotkania dzieci z kółka muzycznego prowadzonego przez Panią Małgorzatę Trzeciak zaprezentowały piosenkę pt.,, Baśń o Andersenie”.

Już po apelu dowiedzieliśmy się, że trzy uczennice klasy III: Paulina Ślusarczyk, Dominika Arłukiewicz i Magdalena Ciupka, otrzymały wyróżnienia w konkursie literackim „Wiersz o bibliotece” , organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną i szkolną bibliotekę przy SP w Stepnicy. Brawo !!!

Opiekun: Stefania Piechocka

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !!!

Teraz już z całą pewnością możemy stwierdzić, że każdy uczeń naszej szkoły wie, że czytanie książek to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, wzbogacające słownictwo, poszerzające wiedzę, poprawiające koncentrację i pamięć, rozwijające wyobraźnię, budujące poczucie własnej wartości oraz dające satysfakcję i zabijające nudę.

Stefania Piechocka

Galeria zdjęć