Wodne Skarby Powiatu Goleniowskiego

aktualizacja: 2018-10-17 13:28:21

Wodne Skarby Powiatu Goleniowskiego. Link prowadzi do powiększonej wersji.Uczniowie klasy VII A i VII B mieli przyjemność uczestniczyć w projekcie "Wodne Skarby Powiatu Goleniowskiego", realizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy.

Celem projektu w którym uczestniczyli nasi uczniowie, było powiększenie wiedzy i świadomości młodych ludzi w kwestii dóbr, zasobów przyrodniczych, które nas otaczają. Pierwsza część zajęć terenowych odbyła się 19 grudnia 2017 roku nad rzeką Wiśniówką, gdzie odbywa się spektakularne tarło ryb wędrownych takich jak troć wędrowna i łosoś. Nad rzeką została przeprowadzona krótka lekcja biologii wzdłuż ścieżki edukacyjnej "Oko w oko z łososiem". Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z kiełbaskami oraz konkurs w którym najaktywniejsi zostali obdarowani gadżetami w postaci kubków. Wśród nich znaleźli się: Jakub Kuropatwa VII A, Rafał Kiszko VII A, Piotr Garbaczewski VII A, Igor Reczuch VII B i Krystyna Andrukiewicz VII A. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali gadżety w postaci smyczy, długopisów i notesów. W zajęciach uczestniczyły panie: Katarzyna Malinowska i Anna Bochniarz - Mutkowska.

Druga część spotkania odbyła się 20 grudnia 2017 roku w bibliotece szkolnej. Była to lekcja podczas której zaprezentowany został 20 - minutowy film o wartościach rzeki Iny i Gowienicy. Prowadzący odbył z uczniami interesującą rozmowę ukazując korzyści, jakie daje nam obecność tych rzek w naszej okolicy i jak je chronić. Tak jak to miało miejsce w dniu poprzednim, na zakończenie zajęć ponownie aktywni uczniowie zostali tym razem obdarowani koszulkami. Zajęcia z młodzieżą prowadził pan Marcin Budniak.

Podziękowania kierujemy do pana Mariusza Kroczyńskiego, który przyczynił się do zorganizowania spotkania i przeprowadzenia zajęć w naszej szkole.

Stowarzyszenie Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy funkcjonuje już 10 lat. Jego członkami są wędkarze, kajakarze, naukowcy, ichtiolodzy, rolnicy, miłośnicy przyrody, wszyscy Ci którym nie jest obojętny los statutowych rzek.

Do głównych zadań stowarzyszenia należy walka z kłusownictwem, trucicielami rzek, sprzątanie brzegów rzek, sadzenie drzew oraz budowanie tarlisk dla ryb.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do możliwości uczestnictwa naszych uczniów w powyższym projekcie.

Galeria zdjęć