Kolorowi "Stepniczanie"

aktualizacja: 2021-03-14 23:21:10

Zespół Stepniczanie w nowych strojach

Pomimo blisko rocznej przerwy w normalnym funkcjonowaniu instytucji kultury, spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, udaje się niektórym wyjść z kryzysowej sytuacji obronną ręką i trwać. Pozytywnym przykładem może być działanie zakończone sporym sukcesem, czyli wykorzystanie środków unijnych z Programu Obszarów Wiejskich w celu doposażenia stepnickiego zespołu ludowego w nowe stroje. A trzeba tu koniecznie dodać, że zespół składa się dzisiaj w większości z nowych członków, którzy dumnie kultywują rozpoczętą ponad trzy dekady  temu tradycję i nie ustają w przygotowaniach do godnego uczczenia w niedługiej przyszłości jubileuszu 40- lecia  swojej działalności.

Dzięki uzyskanym środkom pierwotne stroje przeszły delikatne, ale mocno przemyślane  przeróbki i prezentują się jeszcze piękniej niż dotychczas.

 

A jakie konkretnie nastąpiły zmiany?  Spódnice zostały przeprojektowane tak, by pięknie poruszały się podczas obrotów, przy czym pozostawiono charakterystyczny aksamitny lampas  oraz ozdoby pasmanteryjne zgodnie z pierwotnym wzorem. Dodano podszewkę z zalotną koronką widoczną podczas chodzenia,  czy tańca. Bluzeczki natomiast  otrzymały zupełnie nowy wygląd i zostały uszyte z przyjaznej, oddychającej tkaniny, która w dodatku jest łatwa w utrzymaniu w czystości, gdyż nie wymaga nawet  prasowania.   Fartuszki  w pierwotnej wersji były uszyte z tkaniny żakardowej (firankowej). Teraz nabrały szlachetności i bardziej ludowego wyglądu dzięki zastosowanej tkaninie bawełnianej wykończeniu piękną haftowaną bawełnianą koronką.

Wisienką na torcie są kubraki. Zostały uszyte, tak jak pierwowzory  z aksamitu w kolorze  czystej czerwieni. Tył kubraka zdobi sporych rozmiarów kotwica opleciona chabrami, makami oraz zbożami. Przód to  również haftowana kombinacja  chabrów, maków i zbóż. Każda patka okalająca górną część spódnicy ma wyhaftowany chaber. Dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów aplikacji i tkaniny bazowej  cały strój nabrał  charakteru i nie pozostawia nikogo z oglądających obojętnym.  Strój wykończony jest pękiem tradycyjnych czerwonych korali składających się z trzech sznurów o różnej długości. Dopełnieniem strojów są oczywiście tradycyjne buty z cholewą.

            Kotwica     staje się powoli najbardziej charakterystycznym dla stepnickiego ośrodka kultury znakiem i  sugestywnie  wskazuje na położenie Stepnicy nad wodą. Maki, chabry i zboża wskazują na bogactwo przyrodnicze Gminy Stepnica. Pozostałością po poprzednich aplikacjach wykonanych z kolorowych   cekinów  są drobne bezbarwne cekiny wyszyte na bluzkach i fartuszkach, które będą pięknie współgrały ze scenicznym światłem.   Należy już tylko uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że  niebawem będzie można podziwiać zespół w pełnej krasie na scenie.

Na razie pozostaje nam cieszyć wzrok widokiem uśmiechniętych członków zespołu uwiecznionych podczas sesji zdjęciowej wykonanej przez znanego artystę fotografa,  specjalizującego się w fotografowaniu zespołów muzycznych podczas ich występów. Michał Wojtarowicz  „Oczajdusza”  autor zdjęć z sesji na co dzień pracuje w Barcelonie, ale po wcześniejszej współpracy w realizowanym przez GOK w Stepnicy polsko-litewskim projekcie CICPA, zgodził się spojrzeć swoim artystycznym okiem na stepnicki  zespół i uwiecznić to na fotografiach.   

Mirosława Nowak

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy

Galeria zdjęć