Chcesz zaoszczędzić, a jednocześnie być eko?

aktualizacja: 2022-04-25 14:14:14

plakat o zaletach kompostownika

Załóż  przydomowy kompostownik, nie dość że zaoszczędzisz na rachunku, to dodatkowo będziesz posiadać własny  kompost do wykorzystania w swoim ogródku. 

Od 1 stycznia 2022 roku właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych mogą otrzymać ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli zdecydują się na kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach. Wysokość zwolnienia wynosi 3 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. Aby skorzystać ze zwolnienia, należy posiadać/założyć kompostownik, a następnie zadeklarować to w Urzędzie  Miasta i Gminy w Stepnicy. Druk deklaracji dostępny jest tutaj wniosek druk.

 Jeśli posiadasz profil zaufany możesz go złożyć przez ePUAP korzystając z wersji online wniosku dostępnej tutaj wniosek interaktywny

ZASADY KOMPOSTOWANIA BIOODPADÓW

Kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne prowadzi się:

  • w gotowych kompostownikach ogrodowych,
  • w kompostownikach o budowie ażurowej, wykonanych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu,
  • w formie pryzmy, gdzie materiał biodegradowalny układa się warstwowo.

Uwaga! Kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie prowadzi się w dołach lub zbiornikach betonowych ograniczających dostęp powietrza.

ODPADY PODLEGAJĄCE KOMPOSTOWANIU

  • ścięta trawa, liście, drobne gałęzie, chwasty, małe kawałki drewna, spadłe owoce,
  • resztki po owocach i warzywach,
  • fusy po herbacie i kawie,
  • skorupki od jajek,
  • popiół drzewny,
  • suche pieczywo.

 Na kompost nie wyrzucamy  resztek po owocach cytrusowych, resztek mięsa, wędlin, zlewek kuchennych, części roślin chorych.

Z uwagi na powyższe zachęcamy wszystkich właścicieli domków jednorodzinnych, którzy mają taką możliwość, do założenia przydomowego kompostownika. Kompostowanie bioodpadów ma bardzo wiele zalet, a najważniejszą jest to, że kompost to naturalny nawóz, który jest źródłem cennych pierwiastków, substancji oraz próchnicy. Nadaje się do nawożenia wszystkich gatunków i odmian roślin wzbogaca naszą glebę w próchnicę. Funkcjonowanie przydomowych kompostowników w gminie Stepnica przyczyni się do osiągnięcia przez Naszą Gminę  ustawowych poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania.

plakat o zasadach kompostowania