XI Regaty Stepnica - relacja

aktualizacja: 2022-07-21 10:16:52

zdjecie grupowe uczestników regat XI Regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica były bardzo wyjątkowe zarówno jeśli chodzi o pogodę, atmosferę jak i frekwencję. W regatach wystartowały 43 jednostki. Elektronicznie przed regatami  zgłosiło się 18 jachtów, za co serdecznie dziękujemy, ponieważ ułatwia nam to organizację. Pozostałe 25 jachtów zgłosiło się tuż przed odprawą kapitanów, która tradycyjnie odbyła się na przystani przy Kanale Młyńskim w Stepnicy. Zwyczajowo też na rozpoczęcie regat rozbrzmiał gong dzwonu im. Kapitana Roberta Hilgendorfa, a gości w imieniu Pana Burmistrza powitała  Sekretarz Gminy Mariola Kwiryng. O organizację części wodnej zadbał Komandor Klubu Żeglarzy Samotników Sławomir Turniak oraz członkowie Klubu Żeglarskiego i Motorowodnego LOK Stepnica (Wiesław Bęben za pomoc przy bojach). Regatom na łodzi "La Barca" dowodzonej przez Jerzego Godlesia  sędziował Jerzy Kaczor, asystę na wodzie pełnił Roman Cios, a dodatkowo o  bezpieczeństwo  na wodzie dbał patrol policji. Żeglarze posileni  przez Annę Turniak produktami z lokalnej piekarni  i  poezją z spod jej pióra wypłynęli na wody Zalewu Szczecińskiego, by walczyć o trofea w V kategoriach oraz Puchar Przechodni im. Kapitana Roberta Hilgendorfa.  

Bajdewind na starcie i tak samo aż do boi przy bramie torowej 3,  przy której pierwsze jednostki pojawiły się już po godzinie żeglugi. Stawka już mocno rozciągnięta i liderzy na spinakerach mijali ,,peleton” wspinający się pod wiatr.  Super warunki żeglarskie i sprzyjająca pogoda pozwalały na czerpanie radości z żeglugi. Najszybciej metę przekroczył Tomek Odzioba na Black Caraveli a kolejne jednostki meldowały się w krótkich odstępach czasu.

Załogi już na lądzie ugoszczone zostały solidnym poczęstunkiem i o godz. 17:00 w dobrych nastrojach uczestniczyły w ceremonii uhonorowania zmagań na wodzie i  zamknięcia Regat.

W tegorocznych XI Regatach Stepnica w grupie KWR I pierwsze miejsce zdobył s/y Lisica  z kapitanem Adamem Lisieckim, w KWR II s/y Trzeci z Krzysztofem Dąbrowskim na czele, w grupie OPEN I wygrał  Tomasza Odzioba na Black Caravela, a w OPEN II Marcin Urban na s/y Floki. Wśród  6 samotnych żeglarzy pierwszy finiszował startujący w każdych naszych regatach  Grzegorz Dobies  na s/y SeaDOG 2. On też otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez Komandora KŻS   - transporder radarowy Tron SART20.  

Puchar przechodni im. Kapitana Roberta Hilgendrofa w tym roku był do zdobycia w grupie OPEN II i zdobył go s/y FLOKI z Kapitanem Marcinem Urbanem.

Szczegółowe wyniki dostępne tutaj

Za pierwsze 3 miejsca Burmistrz Andrzej Wyganowski wręczył  niepowtarzalne Statuetki Regat, ale wszyscy uczestniczący w regatach otrzymali dyplomy za udział w regatach. Zdobywcom ostatnich miejsc przyznano dodatkowe dyplomy i klucze do sukcesu zwane wytrwałością, które mają pomóc w zwycięstwie w przyszłych Regatach Stepnica, na które już ze sceny zapraszał Burmistrz Andrzej Wyganowski.  A skoro już o tym mowa to  kolejne Regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica planowane są na 15 lipca 2023 r. podczas Dni Stepnicy 202.

Za wsparcie przy organizacji regat i ich promocję  Burmistrz podziękował Sekretarz Gminy Marioli Kwiryng oraz Sławomirowi Turniakowi, który był inicjatorem Pucharu przechodniego im. Kapitana Roberta Hilgendrofa i który niewątpliwie mobilizuje środowisko żeglarskie do  udziału w Regatach i współorganizacji.

Zdjęcia do galerii udostępnili R. Cios, S. Turniak, M. Kwiryng, M. Nowak.

Galeria zdjęć