Do kogo wciąż przylatują ptaki ?

aktualizacja: 2022-12-02 07:54:02

plakat zapowiadajacy projekcję filmu Zapraszamy na kolejne ciekawe wydarzenie.  Już 1 grudnia (czwartek) w naszej sali teatralnej, odbędzie się pokaz filmu pt. „Do mnie wciąż przylatują ptaki”, w którym  Wiesława Markiewicz, malarka odbywa swoistą podróż w głąb minionego czasu, w głąb siebie.

Mając za sobą przeszło 40 lat pracy twórczej, przywołuje w pamięci napotkanych mistrzów, przyjaciół, artystów, ludzi, którzy ją kształtowali i towarzyszyli w drodze twórczej. Odnaleziona notatka z dnia, w którym skończyła 30 lat wywołuje emocje związane z przeżywaniem upływającego życia. Myśl o przemijaniu, o śmierci, uświadamia potrzebę uporządkowania swoich spraw. A refleksja nad nieuchronnie upływającym czasem uzmysławia artystce o miejscu, w którym się znajduje, co się zdarzyło w przeszłości, Była świadkiem twórczości wielu malarzy oraz uczestniczyła w licznych wydarzeniach artystycznych ważnych dla Pomorza Zachodniego i Polski. Wiesława Markiewicz, przyszła malarka, przyjeżdża do Szczecina z małego zachodniopomorskiego miasteczka na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych rozpoczynając naukę w szczecińskim PLSP. Od 1980, po studiach mieszka w Szczecinie na stałe.

W filmie, w autorefleksji, oraz w rozmowach: z byłą redaktorką TV Szczecin z Teresą Modelską, plakacistą Leszkiem Żebrowskim, grafikiem Andrzejem Tomczakiem (mężem), Markiem Brzezińskim absolwentem PLSP, wspomina miniony czas. Swoją działalność twórczą i innych napotkanych artystów, a przede wszystkim malarza Jerzego Gumielę, który w przeszłości stanowił ważny element jej życia artystycznego. Film Pawła Kulika to opowieść o życiu artystycznym, towarzyszących ludziach, doznaniach, emocjach, nastrojach, zawodzie będącym pasją. Zdjęcia oraz filmowy materiał archiwalny stwarza specyficzny klimat do dialogu z upływającym czasem, oraz przyjaciółmi-artystami, którzy już odeszli. I być może będzie to dla widza impuls do autorefleksji w ciągłym ruchu przemijania.

Po projekcji filmu przewidziana jest dyskusja z autorami filmu. Warto nas odwiedzić. Wstęp wolny.