Magdalena Jędrzejczyk otrzymała Gryfa Turystycznego

aktualizacja: 2015-12-08 15:18:33

Laureatka na scenie odbierająca nagrodę. Link otwiera powiększoną wersję.23 czerwca podczas uroczystej Gali XI Forum Samorządowego oraz VII Forum Turystyki Pani Magdalena Jędrzejczyk otrzymała Gryfa Turystycznego. Wyróżnienie Gryf Turystyczny przyznaje Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w partnerstwie z Województwem Zachodniopomorskim oraz Forum Turystyki Regionów w uznaniu zasług za działalność na rzecz rozwoju turystyki w województwie zachodniopomorskim. Wyróżnienie jest dedykowane w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym. 

Magdalena Jędrzejczyk została doceniona za promocję wśród dzieci i młodzieży i ich wychowawców aktywnych form wypoczynku. Pani Magdalena  z wykształcenia pedagog, kierując się swoim wykształceniem i zamiłowaniami w roku 1992 wraz z mężem Pawłem, założyła Szkołę Aktywnego Wypoczynku FRAJDA promującą, jako jedne z pierwszych prywatnych przedsiębiorstw aktywne formy wypoczynku. Od 1996 jest kierowniczką placówki kolonijnej w ośrodku FRAJDA w Czarnocinie. Pani Magda odpowiedzialna jest za cały proces budowania oraz sprzedaż produktu turystycznego od pomysłu do realizacji opartego na wykorzystaniu i promowaniu takich elementów środowiska naturalnego w gminie Stepnica jak Zalew Szczeciński, przyroda wokół Zalewu Szczecińskiego, tereny Natury 2000, żeglarstwo, windsurfing. Wszystkie te elementy występują w programach edukacyjnych letnich i „zielonych szkół”. Od roku 2003 jest również właścicielką i menadżerem firmy Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda w Czarnocinie gm. Stepnica.

Współpracuje z zarządem europejskiego stowarzyszenia, skupiającego praktyków i teoretyków nieformalnej edukacji: The European Institute of Outdoor Adventure Education and Experiential Learning (EOE). Od 2004 roku jest uczestniczką corocznych konferencji, warsztatów  edukacyjnych i międzynarodowych projektów w Europie, gdzie tematem przewodnim jest edukacja nieformalna, a w szczególności edukacja typu ‘outdoor’. Promuje i upowszechnia ten typ działań edukacyjnych, łącząc przebywanie w środowisku przyrodniczym oraz rozwój kompetencji osobistych takich jak: nauka współpracy w grupie, branie odpowiedzialności za siebie i innych, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz rozbudzenie w uczestnikach aktywnej postawy życiowej. Zaraża „outdoorem” młodych liderów, nauczycieli, pracowników młodzieżowych, osoby pracujące z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym i innych, zapraszając ich i umożliwiając im udział w międzynarodowych konferencjach dotyczących edukacji typu Outdoor. W 2007 organizator Konferencji Outdoorowej w Polsce.

Wykształcenie oraz zdobyte przez lata doświadczenie powoduje, iż Pani Magdalena Jędrzejczyk potrafi współpracować z ludźmi, umie wydobyć z nich to, co najlepsze, pobudzać ich do działania. Te umiejętności doprowadziły do tego, że w roku 2007 była inicjatorką i współzałożycielką stowarzyszenia Centrum Edukacji Nieformalnej – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Człowieka /obecnie Centrum Edukacji Nieformalnej i Outdooru/, które jest partnerem oraz inicjatorem wielu projektów na gruncie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Edukacja typu „outdoor”, jako aktywne narzędzie edukacyjne znalazła się między innymi w projektach stowarzyszenia CEN: „ Mój Krok”, „O! Twórz siebie”, „Non formal and formal partnership in adult education”, warsztatach dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych (również nauczycieli) oraz w programach innych współpracujących stowarzyszeń takich jak TWIKS, MOS Ryszewko, Windsurfing Flying School. Z działań edukacyjnych stowarzyszenia w latach 2007 - 2014 skorzystało niespełna 1500 dzieci, młodzieży i dorosłych.  W latach od 2007 - 2011 była prezesem tego stowarzyszenia, obecnie pełni funkcje v-ce prezesa.

Od 1996 roku Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda jest członkiem Zachodniopomorskiej Izby Turystycznej, a od 2014 roku Pani Magdalena Jędrzejczyk została wybrana do Zarządu ZIT. Czynnie współpracuje z innymi stowarzyszeniami, przy organizacji imprez i wydarzeń szkoleniowych, edukacyjnych i kulturalnych organizowanych prze te organizacje między innymi: „Otwarte Warsztaty Taneczne”, „Wiatr w Żagle - Uśmiech na buzi”, „Regaty windsurfingowe” i wiele innych. Wspólna aktywność edukacyjna przedsiębiorstwa Frajda oraz stowarzyszenia CEN doprowadziła do podpisania w roku 2014 umowy partnerskiej z Uniwersytetem Szczecińskim. Brała też czynny udział w projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans – zostań Latarnikiem Polski Cyfrowej oraz innych organizowanych przez Forum Turystyki Regionów takich jak „RAZEM Lokalnie WIECEJ regionalnie”, „Zielone światło” – w gospodarce turystycznej na terenach chronionych”.

Za największy sukces Pani Magdy trzeba uznać utworzenie oraz wieloletni ukierunkowany i konsekwentny rozwój Ośrodka Szkoły Aktywnego Wypoczynku Frajda, jako miejsca otwartego dla ludzi aktywnych i zaangażowanych w pracę z dziećmi i młodzieżą, którego oferta przyczyniła się do promocji naszego regionu. Pani Magda tworząc programy, w których ofercie są: autorskie programy aktywnego wypoczynku z elementami edukacji typu ”outdoor”, szkółka windsurfingowa, obozy konne, weekendy w siodle, obozy taneczne, letnie i zimowe wyjazdy integracyjne dla firm, zielone szkoły, warsztaty dla młodzieży i dorosłych i wiele, wiele innych. Pani Magda podkreśliła w naszym regionie walory, które mamy w gminie i które należy promować. Jej działania przyczyniły się do stworzenia kompleksowego produktu turystycznego dla dzieci i młodzieży, wpływając na rozwój turystyki na terenie Gminy Stepnica, ale i nie tylko.                                                          

Ponadto Gryfa Turystycznego 2015 otrzymali:

  • w kategorii Jednostek Samorządu Terytorialnego: Biuro Promocji Miasta Darłowo, Gmina Dobra oraz Gmina Drawno
  • w kategorii lokalnych organizacji turystycznych i innych organizacji pozarządowych:  Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, Lokalna Organizacja Turystyczna Wokół Drawy, Świnoujska Organizacja Turystyczna,

- w kategorii indywidualnej:  Zbigniew Jagniątkowski (za pomysł i konsekwencję w działaniu na rzecz Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz powołanie Związku Portów i Przystani Jachtowych - Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego),  Iwona i Piotr Bigońscy (za stworzenie Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy i ogrodów Hortulus Spectabilis w Smolnem), Magdalena Jędrzejczyk (za promocję wśród dzieci i młodzieży i ich wychowawców aktywnych form wypoczynku), Magdalena i Maciej Traczowie z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego (za efektywną współpracę z Gminą Mirosławiec i stworzenie Regionalnego Centrum Żubra w Mirosławcu oraz Dzikiej Zagrody w Jabłonowie), Piotr Letki (za pomysł i działanie wokół rekonstrukcji Bunkra Trzesieckiego i utworzenia w nim Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej, a także wytyczenie Szczecineckiej Trasy Turystyczno-Historycznej „Fortyfikacje Wału Pomorskiego”).