Maersk Stepnica

aktualizacja: 2024-04-24 10:43:28

We wtorek 3 czerwca 2008 r. w porcie w Rotterdamie odbyło się uroczyste nadanie imienia statkowi „ STEPNICA”.

Duńska firma Maersk, jest jedną z największych firm transportowych na świecie, która planuje wejść ze swoimi usługami na rynek środkowo- i wschodnioeuropejski. Dlatego postanowiono nadać jednemu z nowych statków nazwę polskiego portu morskiego. Na początku pomyślano o Szczecinie lub Świnoujściu, lecz propozycje odpadły, ponieważ nazwy miejscowości okazały się zbyt trudne do wymówienia. Osoba która przeglądała mapę dostrzegła mały punkcik nad Zalewem Szczecińskim - okazała się nim być „STEPNICA”. Zarząd firmy zdecydował nazwać tak właśnie statek.

Uroczystość

Na uroczyste nadanie imienia został zaproszony Wójt Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski. Wójt oczywiście skorzystał z zaproszenia i pojechał do Rotterdamu na uroczystość. Uroczyste nadanie było ogromnym wydarzeniem. Chrzest odbył się w jednym z nabrzeży portu w Rotterdamie. W uroczystości uczestniczyli również członkowie najwyższych władz firmy Maersk, dyrektor stoczni Hyundai, w której statek powstał oraz przedstawiciele Polskiej Ambasady. Po przemówieniach nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wygłoszenie formułki o nadaniu imienia i rozbicia butelki szampana o burtę.

Tego zaszczytu dostąpiła żona jednego z najważniejszych klientów firmy Maersk.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję zwiedzić statek. Oficer statku oprowadził gości po wszystkich pomieszczeniach.

Nazwanie jednego z największych kontenerowców świata „STEPNICA” to najlepsza promocja gminy Stepnica, a do tego zupełnie darmowa.

Ciekawostki o firmie MAERSK

Do AP Moller-Maersk należy największa i najnowoczesniejsza w świecie flota kontenerowców: licząca 550 statków Maersk Line jest obecnie o prawie 40 proc. większa niż jej głównego rywala, Mediterranean Shipping Company. Ładowność tych jednostek jest o 56 proc. większa niż w MSC. Z Maersk Line pochodziło w 2007 roku 26,7 mld dol. przychodów na 51 mld dol., osiągniętych przez całą Grupę. Większość zysku brutto (5,59 mld dol. przy sprzedaży wartej 9,47 mld dol.) daje jednak dział ropy i gazu, którego działalność skupia się w duńskim sektorze Morza Północnego. Grupa jest także jednym z głównych armatorem zbiornikowców (ma ich 76) i promów, prowadząca linie Norfolk Line. Ma również duże udziały w duńskich domach towarowych i supermarketach oraz 20 proc. akcji Dansker Bank.

Zamieszczamy poniżej link na stronę internetową, na której można zobaczyć aktualną pozycję Maersk Stepnica.

 

https://www.vesselfinder.com/pl/vessels/details/9352004

https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:156523/mmsi:477891700/imo:9352004/vessel:MAERSK_STEPNICA

 

Galeria zdjęć