Program Remiza

aktualizacja: 2024-01-05 12:01:28

„Wymiana nieekologicznego kotła w remizie strażackiej  OSP Stepnica-Program Remiza”

Remiza 2023 W dniu 19.06.2023 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie podpisano umowę na zadanie „Wymiana nieekologicznego kotła w remizie strażackiej  OSP Stepnica-Program Remiza” pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie a Ochotniczą Strażą Pożarna w Stepnicy. Wartość zadania 25 tys. zł. dofinansowanie z WFOŚiGW to kwota 22.500,00 zł. Realizacja zadania pozwoliła na wymianę 20 letniego kotła c.o. na bardziej ekologiczny i energooszczędny.

OSP Stepnica włączona jest do KSRG. Tym samym musi spełniać wszystkie wymogi określone w  Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W remizie znajduje się sprzęt, który wykorzystywany jest do akcji ratowniczo-gaśniczych. Szczególnie cenne są wozy bojowe i sprzęt hydrauliczny  będący na stanie OSP. O tego typu sprzęt należy odpowiednio zadbać stwarzając choćby optymalną temperaturę w remizie. Remiza o pow. 320 m² była ogrzewana ponad dwudziestoletnim kotłem gazowym. Kocioł był nieekologiczny ponieważ spalał znaczne ilości gazu w porównaniu do współcześnie produkowanych i tym samym emitował więcej dwutlenku węgla do atmosfery. Kocioł był również nieekonomiczny gdyż biorąc pod uwagę ceny gazu i jego zużycie, koszty ogrzewania remizy były znaczne. Kocioł ze względu na wiek ulegał częstym awariom co przekładało się na  skuteczność działań naszych druhów oraz stan sprzętu który jest przechowywany w naszej remizie. 

W ramach zadania został wymieniony kocioł gazowy na nowoczesny dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny o mocy 30 kW z zasobnikiem 90 l. (Vaillant VSC 306/4-5 90 ecoCOMPACT. Ponadto wymieniony został wkład kominowy dł. 12 m. Zakupiony został termostat do sterowania temperaturą kotła. Po demontażu starego kotła w ramach usługi instalacji nowego została zmodernizowana i dostosowana kotłownia do nowego urządzenia.

Dzięki realizacji zadania remiza została wyposażona w nowoczesny i ekologiczny system ogrzewania i cwu co  przyczyni się do poprawy stanu gotowości jednostki do działań ratowniczo-gaśniczych. Przyczyni się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Najnowsza generacja kotła, nowe elementy wyposażenia połączone z termostatem zapewnią wyższą sprawność i niezawodność ogrzewania. Klasa  efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody - A. Obniżą się również rachunki za zużycie gazu. Nowoczesny kocioł będzie pobierać mniej paliwa do ogrzewania niż ten stary, dlatego zakładamy znaczne oszczędności zarówno finansowe ilościowe w zużyciu gazu.