Kolekcja Świnek Skarbonek

aktualizacja: 2021-07-29 08:46:44

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stepnicy przy ul. Bolesława Krzywoustego 4, mieści się największa w Europie Kolekcja Świnek Skarbonek. Kolekcja świnek skarbonek liczy sobie 1800.

Darczyńca kolekcji Pani Irena Kaliska świnki zbierała przez 30 lat kupując je podczas swoich podróży, dostając od rodziny  w prezencie oraz od znajomych.  Kolekcjonerka prowadziła w Stepnicy  zakład fryzjerski i opowiadając klientom o swojej niecodziennej pasji wielokrotnie była obdarowywana przez nich kolejnymi eksponatami z różnych zakątków świata m.in. z USA, z Kanady, z Peru, Meksyku, z Kuby,  Brazylii, Sri Lanki z Tajwanu, Japonii  i Chin.  Świnki pochodzą z różnych okresów, są przeróżnej barwy, wykonane są ze szkła, ceramiki, metalu, drewna, tworzyw sztucznych. Prezentowany zbiór jest największą kolekcją  świnek skarbonek w Europie. 

Kolekcja świnek skarbonek została pogrupowana według sugestii Pani Ireny. Znajdziecie tu Państwo świnki porcelanowe, złote, srebrne, drewniane, holenderskie, niemieckie, świnki z najdalszych zakątków świata. Kolekcję koniecznie trzeba obejrzeć!   

Jak trafić?

Kolekcja świnek Skarbonek mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stepnicy przy ul. B. Krzywoustego 4 (wejście od ul. Dworcowej). Kolekcję można odwiedzić w godzinach otwarcia Biblioteki tj. od poniedziałku do piątku w godz. od 12.00 do 20.00. tel.  91 418 80 75.

Wstęp wolny!

mapa

Galeria zdjęć