Warsztay CICPOWE w Czarnocinie

aktualizacja: 2019-03-13 11:04:31

krowy w parku w Czarnocinie . Link prwoadzi do powiększonej wersji zdjecia. W ostatnią sobotę - 9 marca 2019r., odbyły się pierwsze z zaplanowanych dwóch warsztatów poświęconych ludziom i przyrodzie niezwykłych parków zorganizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża i Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Woliński Park Narodowy w ramach projektu CICPA – Wspólne Inicjatywy Na Obszarach Chronionych. W Czarnocinie w Ośrodku Edukacji Nieformalnej „Frajda” spotkały się dwie grupy uczestników wyjazdu studyjnego. Jedna grupa przyjechała z Międzyzdrojów, a druga z Gminy Stepnica. Spotkanie rozpoczęło się integracją przy herbacie z miodem i przedstawieniem organizatorów oraz przewodników wycieczek w terenie.

Mimo dość kapryśnej pogody udało się wszystkim wyruszyć o czasie na spacer do Parku Natury. Zwierzęta tego dnia licznie zgromadziły się na rozpościerających się polanach. Sprowadzone kilkanaście lat temu do parku dziko żyjące konie rodzimej rasy „koniki polskie” ( które wywodzą się od słynnych tarpanów) oraz długowłose krowy rasy „schottish higland” wyjątkowo licznie zebrały się na poranne przeżuwanie, pozwalając wszystkim amatorom fotografowania nacieszyć obiektywy aparatów. Podziwiać dały się także słynne bieliki, czaple białe, ale także bardzo rzadkie gęsi bernikle białolice. Nad głowami przefruwały co chwilę stadka ptaków, które na pewno nacieszyłyby oko niejednego ornitologa. Wszystkie te piękne widoki są dostępne codziennie dla każdego, kto zechce odwiedzić urokliwe miejsce jakim jest Park Natury Zalewu Szczecińskiego rozciągający się tuż za Czarnocinem, o czym uczestnicy dowiedzieli się ku swojej uciesze od prowadzących wycieczkę przewodników Pana Kazimierza Rabskiego oraz Mirosława Smugałę - członków Stowarzyszenia Na Rzecz Wybrzeża. Niestety, wycieczkę z powodu pogarszających się warunków atmosferycznych zakończono nieco przed czasem. Kolejnym punktem programu była wizyta w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy. Tu po gorącym posiłku warsztatowicze przeszli do Sali teatralnej i wysłuchali prelekcji na temat projektu CICPA oraz osiągniętych dotąd jego celów. Kolejna wyprawa zaplanowana jest do gościnnego Wolińskiego Parku Narodwego w dniu 23 marca 2019r.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu CICPA „Common Initiatives in Conserved and Protected Areas”/„Wspólne inicjatywy na obszarach chronionych”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020.

Mirosława Nowak

Galeria zdjęć