X Regaty Stepnica relacja

aktualizacja: 2021-08-31 08:54:16

podczas nagradzania uczestników regat

W X Regatach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica udział wzięły  34 jachty z ponad setką żeglarzy na ich  pokładach. Już od samego rana tradycyjnie na przystani na Kanale Młyńskim przyjmowane były zgłoszenia oraz wydawane numery startowe oraz poranne śniadanie czyli bułki pączki z lokalnej piekarni zabezpieczone przez Annę Turniak.  

Regatowców na odprawie Kapitanów powitała  w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Sekretarz Gminy Mariola Kwiryng, a specjalne zaproszenie do  udziału w Dniach Stepnicy wystosowała obecna na odprawie Mirosława Nowak Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Sprawy techniczne i organizacyjne przekazał Sędzia Regat Jerzy Kaczor.  O minutę ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych kolegów z Klubu Żeglarskiego Lok w Stepnicy -  Józefa Tadeusza Szykucia oraz bosmana Stanisława Tyla poprosił Sławomir Turniak.  Dźwięki  dzwonu im. Kpt. Roberta Hilgendorfa dopełniły uroczystego  otwarcia Regat.

Pogoda rano nie rozpieszczała, dlatego o godzinę przesunięto ich  start. Żeglarze jednak  nie narzekali,   Wiatry okazały się  jednak bardzo sprzyjające i wyścigi  przebiegły sprawnie. W tym roku o bezpieczeństwo na wodzie dbała jednostka policji, a z drona i łodzi regaty śledzili fotoreporterzy.

W związku z tym, że była to Jubileuszowa edycja Regat, przed nagrodzeniem tegorocznych uczestników przytoczono nieco   statystyk i ciekawostek związanych z 10 leciem regat. Regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica mają się czym pochwalić ponieważ na przestrzeni tych lat w regatach wystartowało 146 jachtów, ale w związku z tym że niektóre z nich  kilka razy to ilość startujących jachtów w sumie wynosi 386, a uczestników prawie 1100.

Specjalne podziękowania od Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego za 10 letni start w Regatach otrzymał  kapitan Jachtu Res Navalis Marek Krzysztoszek.  A także startujący również 10 krotnie, ale  na różnych jachtach Grzegorz Dobies.  

Wyrazy wdzięczności popłynęły w stronę Piotra Stelmarczyka, który był sprawcą reaktywacji Regat o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica w roku 2012 i który w pierwszych latach  wspierał regaty organizacyjnie oraz je promował. W tym roku Piotr był uczestnikiem Regat płynąc na s/y Solano. Za wsparcie przy organizacji regat i ich promocję  Burmistrz podziękował również Sławomirowi Turniakowi, który był inicjatorem Pucharu przejściowego im. Kapitana Roberta Hilgendrofa i który niewątpliwie mobilizuje środowisko żeglarskie do  udziału w Regatach i współorganizacji.

W tegorocznych X Regatach Stepnica w grupie KWR I pierwsze miejsce zdobył s/j Mescalero  z kapitanem Radosławem Okińskim, KWR II s/y Trzeci z Krzysztofem Dąbrowskim na czele, w grupie OPEN I wygrał debiutujący w regatach   s/y Maxi Fun  Gustava Gressela, a w najliczniejszej grupie OPEN II najszybszy  był  Tomasza Odzioba na Black Caravela. Wśród  3 samotnych żeglarzy pierwszy finiszował Artur Burdziej na s/y HARRY.

Puchar przechodni Im. Kapitana Roberta Hilgendrofa był do zdobycia w grupie KWR II i zdobył go s/y Trzeci z Kapitanem Krzysztofem Dąbrowskim.

Za pierwsze 3 miejsca wręczono Statuetki Regat, ale wszyscy uczestniczący w regatach otrzymali dyplomy za udział w regatach. Zdobywcom ostatnich miejsc przyznano dodatkowe dyplomy i kotwice w nawiązaniu do  tegorocznego żeglarskiego hasła Dni  Stepnicy ”Zarzuć kotwicę,  poznaj Stepnicę” . 

Wyniki

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w X Regatach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica i zapraszamy za rok.

Dziękujemy wszystkim którzy w większym  lub mniejszym stopniu przyczynili się do organizacji   Regat.

Galeria zdjęć