Słoneczne IV Regaty Stepnica

aktualizacja: 2015-11-25 19:01:14

Żaglówki podczad regat. Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.W sobotę 13. czerwca odbyły się IV Regaty Stepnica. Sędzina Główna Regat Izabella Kidacka przeprowadziła trzy wyścigi na akwenie w pobliżu plaży i portu w Stepnicy. Było to jednocześnie piękne żeglarski widowisko dla licznie zgromadzonych mieszkańców Stepnicy i gości przybyłych na cały szereg imprez, które odbyły się tego dnia.  Bezpośrednio po regatach odbyła się Biesiada Rybna  z LGR Zalew Szczeciński zorganizowana przez Gminny Ośrodek  Kultury w Stepnicy. W regatach wystartowało 25 jachtów podzielonych na pięć grup – jedna z międzynarodowym współczynnikiem ORC, dwie ze stosowanym w Polsce współczynnikiem KWR oraz dwie grupy Open czyli bez pomiarów. 

Współczynniki stosowane są w żeglarstwie sportowym po to, aby móc sprawiedliwie ocenić wyniki jachtów  o różnej konstrukcji. Piękna letnia pogada, słonecznie i zdecydowanie ciepło oraz wiatr z południowego zachodu o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta to wręcz wymarzone warunki do żeglarskiej sportowej rywalizacji. W poszczególnych grupach zwyciężyli:

  • grupa I KWR– jacht „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim
  • grupa II KWR – jacht „Bluefin II” z kpt. Krzysztofem Krygierem
  • grupa I Open - jacht „Kantapper” z kpt. Waldemarem Skuzą
  • grupa II Open - jacht „Master 3 Raven It” z kpt. Aleksandrem Waszkiewiczem

W regatach wystartowały czołowe załogi regatowe Pomorza Zachodniego: „Bryza 33 „ z kpt. Jackiem Romanowskim, „Buena” z kpt. Władysławem Chmielewskim, „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, „Bluefin II” z kpt. Krzysztofem Krygierem, „Master 3 Raven It” z kpt. Aleksandrem Waszkiewiczem, „Bryza Sport” z kpt. Piotrem Buryszkiem, „Na Wiatr” z kpt. Krzysztofem Pytlikiem, „Umbriaga” z kpt. Stanisławem Wondołowskim, „Xante” z kpt. Radosławem Okińskim. Dwa jachty przypłynęły na regaty z Niemiec: „Kantapper” z kpt. Waldemarem Skuzą i „Black Devil” z kpt. Cezarym Brzezińskim. Dwaj żeglarze startowali samotnie kpt. Krzysztof Krygier, organizator Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarz o Puchar „Poloneza” na jachcie „Bluefin II” oraz kpt. Edward Szymański  na jachcie „Awior”. Samotna żegluga w regatach to  rodzaj żeglugi wymagający wysokich kwalifikacji żeglarskich, szczególnie w regatach na krótkich dystansach gdzie konieczna jest stała praca żaglami i ich częsta zmiana.

Na zakończenie regat Burmistrz Miasta i Gminy  Stepnica Andrzej Wyganowski wręczył zwycięzcom puchary i okolicznościowe pamiątki, a wszystkich żeglarzy zaprosił na Biesiadę Rybną oraz kolejne V Regaty Stepnica w roku 2016. 

Fotografie Magda Myłka oraz Mariola Kwiryng

Galeria zdjęć