Dopalacze to śmierć!

aktualizacja: 2015-12-09 20:53:09

Plakat Dopalacze to śmierć. Więcej informacji w tekście.

Po zażyciu dopalaczy grożą Ci: problemy z prawem, choroby psychiczne, a nawet śmierć!

OFIARY DOPALACZY

Kamil 23 lata (2014), Gdańsk Grzegorz 24 lata (2014), Gdańsk Paweł 29 lat (2014), Kalisz Damian 16 lat (2013), Rybnik Tomasz 20 lat (2014), Jarocin Janusz 23 lata (2014), Katowice Mateusz 17 lat (2014), Olsztyn Ania - zdiagnozowana psychoza (2014), Elbląg Mikołaj 22 lata (2013), Krotoszyn Aleksander 19 lat - skazany za zbójstwo (2014), Słupsk oraz inni...


NIE BĄDŹ KOLEJNĄ OFIARA NIE DAJ SIĘ ZABIĆ

Informacje o szkodliwości dopalaczy. Więcej informacji poniżej w tekście.

BIORĄC - NIE JESTEŚ SOBĄ! UWAŻAJ!

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZEZ SKLEPY INTERNETOWE 0FERUJĄCE „N0WE NARKOTYKI"

Designer Drugs (DD), Research Chemicals (RC), do niedawna nazywane„dopalaaami". Są one wyjątkowo niebezpieczne.

JAK SZKODZĄ?

Upośledzają funkcje mózgu. Biorąc narkotyki tracisz zdolność do efektywnego myślenia i nauki.

Mówisz, że rodzina i przyjaciele są dla Ciebie najważniejsi? - biorąc narkotyki krzywdzisz ich i zawodzisz ich zaufanie. Popadając w uzależnienie tracisz wolność.

JAK DZIAŁAJĄ?

Substancje stymulujące - powodują rozdrażnienie i trudności w koncentracji uwagi.

Po kilku godzinach od zażycia pojawia się tzw. „zejście" objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, a w skrajnych przypadkach nieprzyjemnymi halucynacjami, najczęściej słuchowymi. Mieszanki ziołowe, kanabinoidy - zażycie ich prowadzi do efektów niepożądanych w postaci kołatania serca, uczucia duszności, zaburzeń orientacji, niepokoju, stanów lękowych.

HALUCYNOGENY

Zażycie często prowadzi do „bad tripów" czyli „złych podróży", w trakcie których osoba, która zażyła substancję, doświadcza silnie obniżonego nastroju, lęków, uczucia zagrożenia, mogą też pojawiać się zaburzenia osobowości i myśli samobójcze.

PUŁAPKI

Substancje psychoaktywne na każdego działają inaczej. W krótkich chwilach euforii możesz wybiec na spotkanie z nadjeżdżającym samochodem lubzobaczyć„świetlaną"przyszłość woknie mieszkania znajdującego się na piątym piętrze i zapragniesz pokonać dzielącą od niej barierę - wtedy może być już za późno na pomoc. „Dopalacze" to nie są produkty pochodzenia naturalnego, zażywając je wychodzisz ze śmiercią na spacer, z którego możesz już nie wrócić.

Nowe narkotyki (designer drugs) to nowe substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Lekarze często nie wiedzą jak postępować przy takim zatruciu.

Zażywanie ich może spowodować tzw.„gateway effect", czyli sięganie po coraz bardziej uzależniające substancje.

Plakat informujący o dopalaczach. Więcej informacji poniżej w tekście.

W KILKU OSTATNICH LATACH CZĘSTO SŁYSZYCIE 0 „DOPALACZACH".

Są to substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie chemicznym. Designer Drugs (DD), Research Chemicals (RC) ■ m.in. pod tymi nazwami kryją sięobecniesklepyinternetowe.prowadzącesprzedaż tych środków. Nowe narkotyki nielegalnie sprzedawane są też czasami w sklepach, które funkcjonują pod neutralnymi nazwami: „śmieszne rzeczy", „wszystko po S złotych", oferującymi orientalne zapachy do pomieszczeń czy też środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego.

Handlarze nowych narkotyków oczywiście zastrzegają, że sprzedawany towar to przedmioty „kolekcjonerskie" i nie do spożycia, ale w rzeczywistości to narkotykowy biznes, a zażycie kupionych tam produktów może zagrażać życiu i zdrowiu ludzkiemu.

Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka - pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.

0 CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ

 • Bądź przykładem. Dzieci są dobrymi obserwatorami. Łatwo zauważą, gdy nie robisz tak jak mówisz.
 • Wymagaj, ale stawiaj warunki możliwe do spełnienia.
 • Bądź konsekwentny, aby dziecko liczyło się z Tobą i wiedziało, że ustalone normy w kluczowych sprawach muszą być przestrzegane.
 • Staraj się poznać przyjaciół i znajomych swego dziecka. Pamiętaj, że mogą oni mieć duży wpływ na zachowania i postawy Twego dziecka.
 • Szanuj prawa dziecka do własnych opinii i wyborów. Nie bądź nadmiernie opiekuńczy. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.
 • Ucz się jak przezwyciężać trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pamiętaj, wspólnie musicie rozwiązać problem.

Plakat z informacjami o dopalaczach. Więcej informacji w tekście poniżej.

Jeśli Twoje dziecko zaczęło zachowywać się w sposób nietypowy, spędza więcej czasu poza domem z grupą nowych znajomych a jednocześnie unika kontaktu z rodzicami (opiekunami), opuszcza się w nauce, zaniedbuje swój wygląd lub też zamyka się na długie godziny w swoim pokoju - sprawdź co się dzieje.

Być może zażywa narkotyki.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA NASTĘPUJĄCE SYGNAŁY:

Rozszerzone źrenice, slowotok, nadmierna ruchliwość, zaburzenia snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji uwagi, niepokój, ataki agresji, krwotoki z nosa - te objawy mogę świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące. Najczęściej występują pod postacią białego proszku, którego ślady w pokoju lub na rzeczach dziecka powinny wzbudzić Twój niepokój.

Nietypowy zapach włosów i ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzić podejrzenia, że dziecko może palić mieszanki ziołowe (Kanabinoidy). W pokoju może unosić się zapach dymu, w kieszeniach ubrań mogą znajdować się suszone rozdrobnione liście, jak również inne akcesoria - szklane fifki, bibułki, zapalniczka, charakterystyczne foliowe torebki.

Nieobecny wzrok, zaburzenia percepcji i świadomości, nadwrażliwość zmysłów, halucynacje wzrokowe i słuchowe, lęk, panika, urojenia mogą świadczyć o zażyciu substancji halucynogennych. W przypadku przedawkowania wystąpić mogą: dreszcze, ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Kontakt z osobą, która zażyła halucynogen może być znacznie utrudniony.

CO ROBIĆ, GDY PODEJRZEWASZ, ŻE DZIECKO BIERZE NARKOTYKI?

ODŁÓŻ EMOCJE, WŁĄCZ ROZUM

 • zacznij działać, problem sam się nie rozwiąże;
 • dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych;
 • ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj - stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
 • okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku;
 • korzystaj ze wsparcia;
 • nie usprawiedliwiaj nieobecności w szkole;
 • nie wstydź się i nie ukrywaj problemu;
 • szukaj pomocy specjalistów zajmujących się uzależnieniami.

BEZPŁATNA INFOLINIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ 800 060 800

Plakat z numerami telefonicznymy w sprawie dopalaczy. Więcej informacji w tekście.

Gdzie szukać pomocy

 • 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
 • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
 • 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
 • 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
 • 112 Numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej