Jak Szkoła Podstawowa w Racimierzu obchodziła 105 rocznicę odzyskania niepodległości

aktualizacja: 2023-11-26 21:34:24

Sp Racimierz Święto Niepodległości Już od kilku lat obchodzimy Święto Niepodległości w sposób, który najbardziej podoba się dzieciom. Przeprowadzaliśmy już grę terenową na obszarze wsi Żarnowo, Racimierz, Jarszewko i Łąka, a także współzawodnictwo sportowe i grę terenową w budynku szkoły i na boisku oraz przegląd piosenki patriotycznej. Uznaliśmy, że taka forma świętowania przynosi więcej efektów dydaktycznych i wychowawczych. Uczniowie są bardzo zaangażowani i znacznie więcej pamiętają. Uczą się właściwej współpracy, która jest gwarancją dobrego wykonania głównego zadania. Wielką zaletą takiej formy pracy jest to, że każdy uczeń, bez względu na wiedzę i umiejętności, może wykonywać zadania, które są „skrojone” na jego miarę.

W tym roku M. Ławicka – nauczycielka historii przygotowała grę terenową, która rozgrywała się w budynku szkoły, w piątek 10 listopada. Dla każdej klasy był zestaw zadań o  tematyce historycznej, takich jak: rebusy, mapy do uzupełnienia, krzyżówki, rozsypanki wyrazowe, puzzle z portretami sławnych Polaków, wiersze i rymowanki do nauki na pamięć. Dodatkowo, dzieci wykonywały interaktywne zadania na tablicach multimedialnych.  

Celem głównym było stworzenie gazetki/plakatu na temat walki Polaków o odzyskanie niepodległości. Aby było to możliwe, uczniowie musieli posłużyć się czytnikami kodów QR  i  w  ten sposób uzyskać hasło, które uprawniało do odebrania zadań i materiałów w  kwaterze głównej(sekretariacie szkoły). Następnie przy udziale nauczycieli wykonywali zadania. W czasie gry mogli liczyć na pomoc tzw. stolika eksperckiego, w którym zasiadali uczniowie dobrze znający historię. Eksperci mieli do dyspozycji podręczniki, tablety, mogli również komunikować się z nauczycielką historii.

Intensywna praca trwała dwie godziny lekcyjne. Jej efektem są rzeczowe i estetyczne plakaty informacyjne, które zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.

Po tej ciekawej i kreatywnej części obchodów Święta Niepodległości odbyła się część druga, podczas której uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne: oddział przedszkolny – „Mazurek Dąbrowskiego”, klasy I, II, III – „Przybyli ułani”, kl. IV – „Legiony”, kl. V – „Piechota”, kl. VI – „Serce w plecaku”, kl. VII – „Idą leśni”. Klasa VIII recytowała wiersze - „Jedenasty Listopada” i „Niepodległość przybyła jesienią”. Dużą atrakcją było wykonanie przez nauczycieli pieśni „Jedzie na kasztance”. Otrzymali oni gromkie brawa od swoich uczniów.

Bardzo dziękuję nauczycielom i wychowawcom za piękną atmosferę podczas dzisiejszych obchodów Święta Niepodległości. Każdy miał swój wkład:

  • wychowawcy – dekoracja klas, przeprowadzenie godzin wychowawczych, przygotowanie uczniów do przeglądu piosenki patriotycznej,
  • M. Trzeciak – przegląd piosenki patriotycznej,
  • B. Kulesza, E. Kwiatkowska – wystrój korytarza,
  • J. Surma – listy uczniów do Niepodległej

MAGDALENA ŁAWICKA

Z-ca Dyrektora SP w Racimierzu, nauczycielka historii

Galeria zdjęć