Aktualności

Już ponad 100 złożonych wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze z terenu Gminy Stepnica

dodano: 2024-01-19 14:20:30

Czyste Powietrze Aktualne dane o wdrażaniu Programu w gminach prowadzących na swym terenie punkty konsultacyjno- informacyjne na dzień 31.12.2023 r.

Liczba złożonych wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze z terenu Gminy Stepnica stan na 31.12.2023 r  

101 wniosków złożonych

75 zawartych umów

45 zrealizowanych przedsięwzięć

674 882,10 zł  kwota wypłaconych dotacji.

czytaj więcej » Już ponad 100 złożonych wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze z terenu Gminy Stepnica

Terminarz wymiany kotłów w województwie zachodniopomorskim

dodano: 2023-11-23 10:54:44

Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 26 września 2018 roku na terenie województwa od 1 maja 2019 roku zakazane jest stosowanie paliw stałych, tj.: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego,

Docelowo na terenie województwa zachodniopomorskiego dopuszczone będzie eksploatowanie instalacji na paliwo stałe spełniające minimalny standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości sprawności cieplnej oraz granicznych wartości emisji zanieczyszczeń.

Do 1 stycznia 2024 wymienić należy kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych (kotły bezklasowe, tzw. kopciuchy).

Do 1 stycznia 2028 wymienić należy kotły poniżej klasy 5.

Aby ułatwić proces wymiany kopciuchów, w UMiG utworzony został Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Czyste Powietrze. Przy minimum formalności można tu złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę kotła jak i wykonanie termomodernizacji budynku.

czytaj więcej » Terminarz wymiany kotłów w województwie zachodniopomorskim

Gmina Stepnica złożyła wniosek o dofinansowanie likwidacji "kopciuchów" w budynkach wielorodzinnych

dodano: 2023-11-23 08:34:59

W ramach Programu Ciepłe Mieszkanie Gmina Stepnica złożyła wniosek do WFOŚiGW w Szczecinie o wymianę kotłów w 21 mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Oprócz likwidacji "kopciuchów" możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Beneficjentem Programu może być właściciel lub najemca mieszkania w budynku wielorodzinnym liczącym od 3 do 7 mieszkań.

WAŻNE:   Do momentu podpisania umowy z Gminą Stepnica beneficjent nie może rozpocząć inwestycji i ponosić kosztów.  

Termin rozpoczęcia naboru wniosków dla mieszkańców Gminy Stepnica uzależniony jest od wyniku weryfikacji wniosku przez WFOŚiGW w Szczecinie.  

Ruszył nabór dla gmin w nowym programie „Ciepłe Mieszkanie” - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

czytaj więcej » Gmina Stepnica złożyła wniosek o dofinansowanie likwidacji "kopciuchów" w budynkach wielorodzinnych

Uwaga na nieuczciwe firmy

dodano: 2023-10-31 15:23:09

naciągacze w PP CPW dniu 26.10.2023 r. w Rzeczpospolitej, zarówno w wersji papierowej  jak i wersji online https://klimat.rp.pl/smog/art39322481-czyste-powietrze-uwaga-na-naciagaczy-na-drogie-pompy-ciepla  zawarto pierwszy materiał traktujący o nieuczciwych praktykach firm oferujących pompy ciepła. 

 

czytaj więcej » Uwaga na nieuczciwe firmy

Aktualne dane o wdrażaniu Programu w gminach prowadzących na swym terenie punkty konsultacyjno- informacyjne

dodano: 2023-07-11 10:09:12

Liczba złożonych wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze z terenu Gminy Stepnica stan na 30.06.2023 r   

88 wniosków złożonych 

67 zawartych umów 

42 zrealizowanych przedsięwzięć 

523 581,20 zł  kwota wypłaconych dotacji.

czytaj więcej » Aktualne dane o wdrażaniu Programu w gminach prowadzących na swym terenie punkty konsultacyjno- informacyjne

OSTRZEŻENIE DLA WNIOSKODAWCÓW I BENEFICJENTÓW PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

dodano: 2024-03-22 14:00:58

sprawdzaj oferty program CP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz kolejny ostrzega przed nieuczciwymi wykonawcami. Przygotował kolejne ostrzeżenie (komunikat wraz z grafiką) przed nierzetelnymi wykonawcami, którzy – w ramach dotacji z  programu Czyste Powietrze – oferują urządzenia grzewcze do nieocieplonych domów, często powiązane z pełnomocnictwem w nieuczciwych celach.

"Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty."

Pełny tekst ostrzeżenia 

 

czytaj więcej » OSTRZEŻENIE DLA WNIOSKODAWCÓW I BENEFICJENTÓW PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”