Aktualności

Legenda o Rybaku Szczepanie, który osadę Stepnica założył

dodano: 2020-11-18 21:55:04

rzeźba rybaka szczepana.Niedawno pisaliśmy Państwu o  rzeźbie  Rybaka Szczepana  - legendarnego założyciela Stepnicy, którą w ramach projektu dofinansowanego z Unii Europejski Gmina Stepnica postawiła w centrum Stepnicy. Teraz informujemy, że na naszej stronie internetowej www.stepnica.pl  zamieszczona została przepiękna  legenda o  Rybaku Szczepanie, który osadę Stepnica założył. Legendę spisał  wieszcz Mirosław  Wacewicz, a jej tekst został przetłumaczony na język angielski i język niemiecki. Życzymy miłej lektury.   

czytaj więcej » Legenda o Rybaku Szczepanie, który osadę Stepnica założył

11 listopada Dzień Niepodległości w Gminie Stepnica

dodano: 2020-11-10 17:32:34

Kwiaty pod pomnikiemZe względu na pandemię COVID-19 obchody w  naszej gminie nie przybiorą tradycyjnej formy. Nie będzie uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Stepnicy  ani Wieczornicy przygotowywanej przez dzieci i grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej w Stepnicy.  Dlatego wszystkich mieszkańców  gminy zachęcamy  do włączenia się w świętowanie 11 listopada we własnych domach poprzez wywieszenie flagi państwowej.

Korzystając z okazji składam wszystkim mieszkańcom naszej gminy serdeczne życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległość Polski. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, sukcesów i aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscem szczególnym, dla którego warto żyć i pracować.

Szczególne życzenia przekazuję dla Kombatantów. Życzę Wam aby w Waszym życiu nie było trudów, żebyście byli doceniani przez innych.

                                                            Serdecznie pozdrawiam

                                                                                Andrzej Wyganowski

                                                                      Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica

czytaj więcej » 11 listopada Dzień Niepodległości w Gminie Stepnica

UWAGA GOK i Biblioteka nieczynne!

dodano: 2020-11-06 23:01:04

wykrzyknik logoSzanowni Państwo,

Na podstawie opublikowanego  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020, POZ. 1972) informujemy, że od dnia 7 do 29 listopada 2020 r.  

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, Dom Kultury w Racimierzu, świetlice wiejskie,

Miejska Biblioteka Publiczna oraz jej filia w Racimierzu

będą nieczynne.

 

czytaj więcej » UWAGA GOK i Biblioteka nieczynne!

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej z wizytą w Stepnicy

dodano: 2020-11-04 20:10:00

wizyta komendanta w OSP StepnicaW dniu 04.11.2020 r. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej  Pan bryg. Jarosław Tomczyk złożył wizytę w remizie OSP Stepnica, spotykając się z Burmistrzem Miasta i Gminy Stepnica Andrzejem Wyganowskim i Komendantem Gminnym OSP Krzysztofem Wasilukiem. Poinformowano Pana Komendanta o stanie osobowym jednostek OSP Stepnica, Czarnocin i Żarnowo oraz o wyszkoleniu załóg i wyposażeniu w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Omówiono również możliwości współdziałania jednostek Państwowej Straży Pożarnej z jednostkami ochotniczymi straży pożarnej, także w zakresie uzyskiwania dofinasowania zakupu sprzętu dla OSP, oraz przekazywania sprzętu z PSP dla OSP.

czytaj więcej » Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej z wizytą w Stepnicy

Otwarcie nowej siedziby MGOPS

dodano: 2020-11-04 17:22:50

jedno z pomieszczeń w nowej siedzibie MGOPSMiejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy od 4 listopada ma nową siedzibę. Do tej pory Ośrodek mieścił się w pomieszczeniach budynku Urzędu Miasta i Gminy, gdzie warunki pracy, a przede wszystkim obsługi klientów ośrodka nie były najlepsze. W pomieszczeniach o powierzchni 10 m2 pracowało po trzy osoby. W przypadku konieczności przeprowadzenia rozmowy z interesantem ze względu na jej intymność dwie pracownice musiały opuszczać pomieszczenie. Teraz ośrodek przeniesiono do zakupionego przez Gminę od ENEA S.A. i wyremontowanego budynku. Wymieniono stolarkę, wewnętrzne tynki, posadzki, całą instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, zamontowano nowy gazowy system ogrzewania.  Budynek ma ok 100 m2 powierzchni użytkowej z której udało się wygospodarować 6 pomieszczeń biurowych oraz toaletę oczywiście przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek jest posadowiony na działce o powierzchni 2715 m2 , na której znajdują się również bardzo potrzebne pomieszczenia magazynowo-gospodarcze. W przyszłości po uzyskaniu dotacji ze środków Unii Europejskiej wykonana zostanie termomodernizacja budynku.

czytaj więcej » Otwarcie nowej siedziby MGOPS

Rzeźba Rybaka Szczepana

dodano: 2020-10-30 14:19:52

zdjęcie rzeźby legendarnego Rybaka Szczepana W dniu 30 października w centrum Stepnicy Gmina Stepnica postawiła rzeźbę wykonaną z brązu przedstawiającą Rybaka Szczepana - legendarnego założyciela Stepnicy. Rzeźba jest autorstwa znanego artysty plastyka Bohdana Ronina- Walknowskiego, który wykonał jej projekt przedstawiający powracającego z  łowów rybaka Szczepana, trzymającego w swym ręku złowioną rybę.    Postać rybaka wykonana jest w rozmiarze rzeczywistym, będzie można koło niej stanąć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pobytu w naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że rzeźba spotka się z pozytywnym odbiorem zarówno mieszkańców jak i odwiedzających nas turystów i stanie się rozpoznawalnym elementem naszej miejscowości, której rybacki charakter przewija się od początków jej istnienia.

czytaj więcej » Rzeźba Rybaka Szczepana

Zamknięte przedszkole

dodano: 2020-10-29 11:13:38

tablica informacyjna przedszkola samorzadowego

W związku ze stwierdzonymi przypadkami koronawirusa – po zasięgnięciu opinii Sanepidu oraz w porozumieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Stepnica –    Przedszkole Samorządowe w Stepnicy do dnia 8 listopada 2020 roku, pozostaje zamknięte. 

Dzieci przedszkolne powinny zostać objęte kwarantanną domową.

Andrzej Wyziński
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Stepnicy

czytaj więcej » Zamknięte przedszkole