Aktualności

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Racimierzu na niecodziennej wycieczce

dodano: 2022-04-22 20:01:46

uczestnicy wycieczki na pszokUczniowie ze Szkoły Podstawowej w Racimierzu w ramach obchodów Dnia Ziemi odwiedzili miejsce, w którym mieszkańcy Naszej Gminy mogą zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne oraz różne odpady niebezpieczne. Mowa tu o PSZOK- u czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Stepnicy.

Okazało się, że dzieci po raz pierwszy były w takim miejscu i po raz pierwszy miały możliwość zobaczyć jak taki punkt funkcjonuje i czemu służy. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały pracownika UMiG w Stepnicy Pani Moniki Kotomskiej o tym jakie odpady można tu przywieźć i czego nie wolno wrzucać do kosza w domu. Natomiast o nielegalnym spalaniu odpadów, wyrzucaniu ich w miejscach niedozwolonych oraz o konsekwencjach takich czynów opowiedział Komendant Straży Miejskiej Pan Andrzej Weres.  

Mamy nadzieję, że wizyta  wzbogaciła  wiedzę ekologiczną uczniów i zachęci ich do podejmowania codziennych drobnych czynności w trosce o środowisko naturalne i stan powietrza w swoim otoczeniu.

czytaj więcej » Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Racimierzu na niecodziennej wycieczce

Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia

dodano: 2022-04-21 15:50:52

logo dzień ziemi Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Inwestujmy w naszą planetę". Zastanówmy  się w jaki sposób możemy zainwestować w naszą planetę? Nie trzeba wielkich czynów  czasem małe ale systematyczne czynności mają wielkie znaczenie. Oto kilka propozycji:    

  • Gaśmy światło przy wychodzeniu z pokoju, wyjmujmy ładowarki z kontaktu,  
  • Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru, poruszajmy się pieszo, organizujmy wspólne wyjazdy do pracy,
  • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
  • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
  • Zróbmy w naszych ogródkach kompostownik i nie marnujmy materii organicznej.
  • Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

A może macie lepsze pomysły?  Pochwalcie się swoimi sposobami na eko-zachowania  we własnych domach, jak inwestujecie w naszą planetę?  Czekamy na Wasze propozycje, zdjęcia i opisy. Najciekawsze opiszemy na stronie, na FB Gminy oraz nagrodzimy.   

Propozycje proszę wysłać na adres: sekretarz@stepnica.pl   

czytaj więcej » Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia

Nauka języka polskiego dla Ukraińców

dodano: 2022-04-21 15:09:11

uchodźcy podczas nauki języka polskiego Bezpłatna nauka języka polskiego dla Ukraińców to był strzał w 10. Na pierwsze zajęcia zgłosiło się 15 osób, a zainteresowanych ciągle przybywa. Zajęcia są prowadzone tematycznie ale ich zakres jest dostosowywany do potrzeb zgłaszanych przez uczestników zajęć. Prowadząca naukę wolontariuszka Aurelia Foremniak zapewnia, że na zajęciach panuje bardzo miła atmosfera, a uczniowie są bardzo pilni.

Przypominamy, że dziś o godz. 16.00 w szkole podstawowej w Stepnicy odbędzie się  kolejna lekcja, na którą serdecznie zapraszamy !   

czytaj więcej » Nauka języka polskiego dla Ukraińców

Zostań Kreatorem Przedsiębiorczości

dodano: 2022-04-20 09:53:00

plakat informujacy o projekcie Jesteś młody, przedsiębiorczy, masz pomysł na biznes a brakuje ci gotówki ? To jest program dla Ciebie. Projekt „Zachodniopomorski Kreator Przedsiębiorczości”, daje właśnie takie możliwości. Więcej szczegółów jak uzyskać dofinansowanie  znajduje się tutaj.

czytaj więcej » Zostań Kreatorem Przedsiębiorczości

Przyjdź i dowiedz się więcej o Programie Czyste Powietrze

dodano: 2022-04-15 14:49:14

czyste powietrze W ramach Gminnego Punktu Konsultacyjno - Informacyjnego Programu „Czyste Powietrze” w dniu 20 kwietnia 2022 r. (środa) od godz.13.00 do 15.30 w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Stepnicy odbędzie się spotkanie informacyjne na temat możliwości pozyskania dofinansowania z Programu „Czyste Powietrze”. Spotkanie informacyjne poprowadzi przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zapraszamy serdecznie 

Celem Programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2018-2029. Dofinansowanie w Programie „Czyste Powietrze” uzyskać można m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup wraz z montażem nowych, spełniających kryteria programu, wymianę okien i drzwi, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, docieplenie ścian, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, instalację fotowoltaiczną.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych .

Dodatkowych Informacji dotyczących Programu udziela Maciej Herman
tel 91 4188521 wew. 30.

czytaj więcej » Przyjdź i dowiedz się więcej o Programie Czyste Powietrze

UWAGA - Czasowe zamknięcie drogi w Stepnicy

dodano: 2022-04-15 12:31:44

mapa z objazdemJak nas poinformowała  firma  STRABAG realizująca inwestycję: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 111 na odcinku Recław – Stepnica w dniach  21.04.2022 r. do dnia 16.05.2022 r. planuje się wprowadzenie  objazdu  przez ul. J. Piłsudskiego oraz ul. Dworcową w miejscowości Stepnica. Termin ten może ulec przedłużeniu.

Niemożliwy będzie przejazd przez ul. B. Krzywoustego w okolicy nowego ronda, związane jest to z przebudową przepustu.

czytaj więcej » UWAGA - Czasowe zamknięcie drogi w Stepnicy